Ansigtsbehandling Deep POWER m/ needling

 
Hvad er en Needling? 

Microneedling, Nanoneedling og TCA

Needling er en behandling, som kan opgradere din ansigtsbehandling og som findes i 3 udgaver.

Microneedling er en hudplejebehandling, der går ind og sætter gang i hudfornyelsen. Med meget små nåle af aluminium bliver der skabt mikroskopiske kanaler i huden, hvilket stimulerer hudens naturlige kollagen og elastin produktion. Kort fortalt, bruger vi hudens egen forsvarsmekanisme til at hele sig selv, og til at give dig den smukkeste hud. Det er en sikker og nærmest smertefri behandling.

1. Micronåle laver en kontroleret skade på huden, som sætter gang i hudens fibroblastceller og dannelsen af kollagen. Hvilket er en vigtig faktor for en mere spændstig og smuk hudoverflade.  

2. Nanonåle skaber små kanaler i huden, som øger optagelsen af de aktive ingredienser markant og giver Glow i huden.

3. pHixel er en 3. mulighed, hvor vi behandler med Nanonåle, som skaber kanaler og giver dermed mulighed for en 97% større optagelse af den efterfølgende syre. Denne behandling henvender sig til dig med ældning, pigmentering, aknear.

Ampuller Vi er heldige at arbejde med pH formula, som har de mest fantastiske ampuller til indslusning. Vit. A, B, C og en HA med hyaluronesyre, som binder fugt. Derudover en steril solution, som skaber et sammenligneligt resultat med pixel og den syre kun hudlæger må bruge nemlig TCA

Microneedling popularitet skyldes stimulering af hudens egne naturlige funktioner. Sammenlignet med de anvendte laserbehandlinger mod ar og rynker er denne behandling 100 % fri for bestråling og syrer - men en kombi er dog helt fantastisk.

Du kan med stor fordel benytte Microneedling samtidig med  IPL laser photorejuvenation. Start med en needling og derefter IPL

Hvad er vigtigt de første 72 timer efter behandlingen?

Dag: Rens – Creme – SPF30/50 – INGEN MAKEUP

Nat: Rens – Creme

Efter 72 timer kan du begynde at supplere med dine sera og bruge makeup på huden igen.

 

Ansigtsbehandling Deep POWER m/ needling
Pris  kr. 1495,00,-
Bestil tid

En skøn ansigtsbehandling til alle hudtyper!
Vi skræddersyer behandlingen til hvert enkle efter behov og ønsker og afslutter med en needling med nano-needeling (smertefri), som fremmer optagelsen af den valgte ampul.


Ville du læse mere om needling? 

Læs mere her

Varighed ca. 1 ½ time

Kontaktinformation

Marianne Bisgaard

Telefon (+45) 60 24 27 11 

E-mail info@mbisgaard.dk

CVR-nr. 45203956 

Kalkbrænderivej 5b,  7100 Vejle C

 


Parkering : Stort parkeringshus 100 m fra klinikken



Indhold

Åbningstider i Vejle

Mandag     09.00 - 17.30

Tirsdag      09.00 - 17.30

Onsdag     09.00 - 17.30

Torsdag     09.00 - 17.30

Fredag       09.00 - 16.00

Lørdag       09.00 - 12.00

Søndag      LUKKET


Udvidede åbningstider

Efter aftale 07.00 - 19.00


Følg med på facebook og Instagram


Køb produkter online her

Køb gavekort online her




Copyright © 2023 Marianne Bisgaard

Design og udvikling Acaao